Olej z opuncji figowej, nazywany jest również olejkiem z fig berberyjskich lub olejkiem z fig indyjskich, co jest błędne, gdyż opuncja nie jest figą, a sukulentem. Pochodzi z bogatej rodziny Opuntia, do której należy niemal 150 różnych gatunków. Opuncja figowa to jadalny owoc tropikalny, naturalnie występujący w Meksyku, Stanach Zjednoczonych, suchych rejonach Afryki (głównie Tunezji i Maroku) oraz w niektórych krajach Azjatyckich, Australii i basenie Morza Śródziemnego. Tradycyjnie olejek z opuncji figowej był używany w medycynie ludowej. Wykorzystywano go w leczeniu stanów zapalnych, cukrzycy i podwyższonego cholesterolu.
Pozyskuje się go z osuszonych z miąższu nasion, a do produkcji 1 litra olejku potrzeba aż około 500 kg owoców. Jest to główną przyczyną jego wysokiej ceny i uznania go za najdroższy olejek na świecie. Produkcja tego olejku jest nie lada wyzwaniem, gdyż owoce opuncji są bardzo delikatne i dodatkowo otoczone kolcami. Wydobyte nasiona suszy się na słońcu, a następnie tłoczy na zimno w specjalnie przeznaczonych do tego maszynach.
Pozyskany olej jest zazwyczaj żółty lub zielony, a jego zapach będzie neutralny, lekko kwaśny i orzechowy. Jeśli zapach jest zbyt słodki lub owocowy – sprawdź dobrze skład podany przez producenta, bo być może nie jest to czysty olej.
Co zawiera olej z opuncji figowej
- tokoferole (naturalna witamina E), które działają jak przeciwutleniacze. Chronią błony komórkowe i DNA przed szkodliwym działaniem wolnych rodników;
- kwasy omega-6 (kwas linolowy), niezwykle istotne w budowaniu warstwy ochronnej naskórka. Ich deficyt może objawiać się choćby atopowym zapaleniem skóry. Kwasy omega-6 pomagają również chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV;
- kwasy omega-9 (kwas oleinowy), niedobór których objawia się suchością skóry i włosów. Kwasy omega-9 są ważnych składnikiem ludzkiego sebum oraz biorą udział w produkcji i regeneracji komórek;
- fitosterole mają wpływ na budowę warstwy rogowej naskórka, zagęszczają ją, dbając tym samym o ochronny, hydrolipidowy film skóry;
- fosfor, wapń, magnez, potas, żelazo i sód oraz witaminy A, C, E, B1 i B6.
Taki zestaw sprawia, że lejek z opuncji figowej jest niezwykle skuteczny i zdecydowanie wart swojej ceny.
Właściwości oleju z opuncji figowej
Zastosowanie olejku z opuncji figowej jest bardzo szerokie, choć trzeba przyznać, że do Europy ten eliksir dotarł dosyć późno. Dzisiaj jest wykorzystywany w niemal każdym salonie kosmetycznym oraz używany do produkcji naturalnych kosmetyków, przeznaczonych do samodzielnej pielęgnacji.
Olej z opuncji figowej wykazuje działanie nawilżające, liftingujące, ujędrniające, antyoksydacyjne, naprawcze i odżywcze oraz działa ochronnie przed promieniami UV. Jego konsystencja idealnie nadaje się właściwie do większości typów skóry i – co dosyć niespotykane – do pielęgnacji delikatnych okolic oczu. Dzięki niezbyt tłustej konsystencji nie pozostawia na skórze uczucia ciężkości i lepkości, jest przez nią niemal natychmiast całkowicie wchłaniany.

Konsystencja oraz łatwość z jaką stosuje się olejek z opuncji figowej są również przyczyną jego rosnącej popularności wśród panów. Doskonale bowiem nadaje się on do pielęgnacji po goleniu, bez ryzyka tłustych pozostałości na twarzy. Świetnie sprawdzi się również w pielęgnacji męskiego zarostu, nadając mu lśniącego wyglądu oraz ułatwiając codzienną higienę.
Olejek z opuncji figowej w kosmetykach
Możliwości wykorzystania olejku z opuncji mamy kilka. Zdecydowanie najłatwiejszym z nich jest po prostu aplikacja kilku kropel olejku na oczyszczoną skórę twarzy. Delikatnie wklepujemy go w okolice oczu oraz policzki i czoło. Możemy również dodać kilka kropel do ulubionego kremu do twarzy, dzięki czemu nasz ulubiony produkt będzie się lepiej wchłaniał i wzmocni jego działanie.
Nasze produkty, które zawierają olej z opuncji figowej to Serum intensywnie nawilżające oraz
Krem na noc opóźniający efekty starzenia.
Olej ten znakomicie sprawdzi się również do pielęgnacji przesuszonych włosów. Możemy użyć czystego, naturalnego olejku na zniszczone końcówki, choć od jakiegoś czasu rośnie również popularność stosowania go do zabiegu olejowania. Jeśli chcesz wypróbować tę metodę, to nanieś olej na nieumyte, suche włosy i wetrzyj go kolistymi ruchami w skórę głowy. Zmyj po 1-2 godzinach. Najlepsze efekty uzyskasz przy systematycznym powtarzaniu pielęgnacji co najmniej raz w tygodniu. Możesz również dodać kilka kropli olejku do stosowanej na co dzień odżywki lub maski do włosów. Poprawi to kondycję skóry głowy, pomoże zapobiegać nadmiernemu przetłuszczaniu włosów oraz nada im blask i głębię. Dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych nie obciąży on nawet cienkich, delikatnych włosów.