Czy wystarczy nam jeden krem zarówno na dzień, jak i na noc? Chyba jak w większości takich pytań odpowiedź może być tylko jedna: to zależy. Tutaj moglibyśmy wymieniać wiele czynników, jednak jednym z podstawowych jest wiek. Gdy jesteśmy młodsi nasza skóra regeneruje się szybciej, jest bardziej odporna na czynniki zewnętrzne, po prostu łatwiej o nią zadbać. Z czasem jednak zdolność do samoregeneracji się zmniejsza, potrzebujemy więcej czasu na odbudowę utraconych mikroelementów i warto wtedy pomyśleć o bardziej wartościowym wsparciu dla naszej skóry. Czym różni się zatem krem na dzień od kremu na noc? Porównajmy je na kilku płaszczyznach.
Zacznijmy od tego, że nasza skóra inaczej pracuje w dzień, a inaczej w nocy. Mimo iż nasze ciało w ciągu nocy zwalnia większość procesów i odpoczywa, to nasza skóra pracuje na najwyższych obrotach. To w trakcie nocy następują procesy regeneracyjne, naprawcze, odbudowywana jest warstwa lipidowa. Ze względu na większe rozluźnienie mięśni w tym czasie lepiej przyswajane są witaminy i mikroelementy oraz łatwiej usuwane są toksyny. W ciągu dnia, kiedy jesteśmy w ciągłym biegu i fundujemy naszej skórze coraz to nowe warunki, nie ma na to czasu, gdyż skóra musi bronić się przed czynnikami zewnętrznymi (jak zanieczyszczenia, suche powietrze, promienie UV, wolne rodniki). W tym czasie podstawowe zadania skóry to nawilżenie, działanie antyoksydacyjne, liftingujące, zabezpieczające. Musi poradzić sobie ze słońcem, mrozem, wiatrem, klimatyzacją czy spalinami.
Oczywistym staje się zatem, że zapotrzebowanie skóry na kosmetyki w ciągu dnia i w ciągu nocy jest inne. Preparaty do stosowania na dzień muszą spełniać rolę ochronną (zawierać filtry UV i antyoksydanty), nawilżającą, liftingującą oraz matowiącą – tak aby nasza skóra przez cały dzień wyglądała świeżo, promiennie, ale równocześnie była zabezpieczona przed wyzwaniami, przed którymi ją postawimy.
Po wieczornym demakijażu, zadbaniu o oczyszczenie i tonizację cery – czas wytoczyć cięższe dzieła. Aby wspomóc regenerujące możliwości skóry należy użyć kremu o nieco innym składzie. Nie będą potrzebne filtry UV, ale raczej substancje odżywcze uzupełniające składniki lipidowe, substancje regenerujące i wzmacniające elementy strukturalne skóry.


Ze względu na skład kremy na dzień będą się różnić od kremów na noc również konsystencją. Krem na dzień powinien być zdecydowanie lżejszy, łatwo i skutecznie się wchłaniać, utrwalać makijaż i być pod nim niewidoczny. Powinien być bardziej emulsją niż typowym kremem. Natomiast krem na dzień nie ma potrzeby wchłaniać się tak szybko, więc jego konsystencja będzie cięższa, należy ją delikatnie wklepać lub wmasować w skórę. Po jego nałożeniu powinniśmy poczuć niemalże ulgę na zmęczonej po całym dniu twarzy. To teraz będzie ona chłonąć witaminy, minerały, mikroelementy i regenerować się po ciężkim dniu.
Krem na dzień:
- lżejsza formuła
- łatwe wchłanianie
- funkcja ochronna (filtry UV)
- nawilżanie
- utrwalanie makijażu
- wyrównanie kolorytu
Krem na noc:
- cięższa formuła
- długotrwałe uwalanie składników odżywczych
- funkcja odżywcza i regeneracyjna
- odbudowa warstwy ochronnej
- aplikacja = masaż twarzy
- bomba witaminowa
Podsumowując – krem na dzień i krem na noc to dwa zupełnie inne kosmetyki, o innym składzie i innym zastosowaniu. Jeżeli zależy nam na właściwej pielęgnacji, która nie tylko zadba o dobry wygląd, ale również zdrowie naszej skóry, to równoczesne stosowanie obu kosmetyków jest niezbędne. Należy jednak pamiętać, że najważniejsze jest odpowiednie dobranie kremu do naszego rodzaju skóry oraz konsekwencja w podejmowanych działaniach pielęgnacyjnych.